Zahradní design, landscape a návrh zahrad: Komplexní návod, jak postupovat při návrhu zahrady

Zahradní design, landscape a návrh zahrad: Komplexní návod, jak postupovat při návrhu zahrady

Představte si zahradu, která odráží váš osobní styl, poskytuje útočiště pro relaxaci a zároveň slouží jako živý, dýchající ekosystém. Ať už je to útulný květinový ráj, elegantní prostor pro společenské večery, nebo produktivní zeleninový záhon, zahrada může být dokonalým místem pro vaše sny a ambice.

Ať už chcete probudit starou a zanedbanou zahradu k novému životu, nebo se chystáte na výzvy, které přináší návrh zahrady na svažitém terénu, klíčem je plánování a představivost.

V následujících odstavcích vám poskytneme tipy, jak na to, od základních principů zahradního designu, přes specifické prvky, které mohou oživit váš venkovní prostor, až po rady pro údržbu zahrady, abyste si její krásu užívali po celý rok.

Tak ať se líbí, vstupte.

Co si představit pod pojmem návrh zahrady?

Návrh zahrady je proces, při kterém se plánuje a navrhuje vnější prostor kolem domu nebo jiné stavby s cílem vytvořit esteticky přitažlivé a funkční prostředí. Zahrnuje široké spektrum aktivit, které začínají porozuměním potřeb a přání majitele a končí realizací konkrétního designu. Při návrhu zahrady se berou v úvahu různé aspekty:

 1. Analýza prostoru – Pozornost se věnuje velikosti, tvaru, terénu a orientaci zahrady, jakož i stávajícím prvkům, které mohou být začleněny do návrhu.
 2. Potřeby a požadavky – Uvažuje se o tom, jak chce majitel zahradu využívat, ať už se jedná o místo pro relaxaci, zábavu, hry pro děti, pěstování plodin nebo jiné aktivity.
 3. Estetika – Důležitým prvkem je výběr stylu, barev, textur a materiálů, které budou v souladu s architekturou domu a okolní krajinou.
 4. Rostliny a vegetace – Rozhoduje se o typu a uspořádání rostlin, které by měly být vhodné pro místní podmínky a zároveň podporovat biologickou rozmanitost.
 5. Funkční prvky – Zahrnutí cestiček, osvětlení, zavlažovacích systémů, sezení, ohniskových míst, altánů, vodních prvků a jiných konstrukčních prvků.
 6. Udržitelnost – Návrh může zohledňovat ekologické aspekty, jako je správné využívání zdrojů, zavlažování, používání ekologických materiálů a přírodních řešení pro pěstování rostlin.
 7. Realizace a údržba – Vytvoření plánu, který je nejen krásný, ale také prakticky realizovatelný a snadno udržovatelný.

Návrh zahrady může být jednoduchý a minimalistický nebo komplexní a detailní v závislosti na velikosti prostoru, rozpočtu a preferencí majitele. Cílem je vytvořit harmonický a funkční vnější prostor, který zlepší kvalitu života a zvýší hodnotu nemovitosti.

Landscape: Význam dobře naplánované zahrady pro estetiku a funkčnost domova

Zahrada je více než jen příjemným doplňkem k domu, je to živý prostor, který může výrazně přispět k estetice a funkčnosti vašeho domova. Dobře naplánovaná zahrada vytváří harmonické propojení mezi interiérem a exteriérem a stává se přirozeným prodloužením životního prostoru. 

 

altan-zahrada-stin
Image by topntp26 on Freepik

Estetický vliv na domov

Design zahrady je uměním, které, je-li provedeno správně, může významně zvýšit vizuální přitažlivost vašeho domova.

Rostliny, květiny, keře a stromy jsou jako živé barvy na paletách zahradních architektů, kteří je používají k vytvoření poutavých vzorů a scén. Barevné schéma a výběr rostlin by měly odpovídat stylu domu a odrážet vkus majitelů.

Funkčnost a praktické využití

Funkčnost zahrady je stejně důležitá jako její estetika. Při plánování by se mělo zohlednit, jak bude zahrada používána.

Rodiny s dětmi by mohly preferovat otevřené travnaté plochy pro hry, zatímco milovníci relaxace a zahradnictví by mohli ocenit oddělené záhony pro pěstování květin, bylinek či zeleniny.

Tip: Víte, jak na zahradě pobavit děti konstruktivním způsobem?

Přítomnost prvků jako jsou terasy, altány nebo pergoly může vytvořit ideální místa pro odpočinek a společenská setkání. Dobrá zahradní architektura také zahrnuje promyšlená řešení pro soukromí, jako jsou živé ploty nebo dekorativní bariéry.

Ekologický a udržitelný rozměr návrhu zahrady

Dnes je důležité, aby zahradní design reflektoval i ekologické a udržitelné hodnoty. Používání místních a odolných rostlin, které vyžadují méně vody a péče, nejen šetří zdroje, ale také podporuje biologickou rozmanitost a přizpůsobuje se místnímu klimatu.

Prvky jako dešťové zahrady nebo permakulturní záhony mohou zlepšit odvodnění a snížit potřebu chemických hnojiv a pesticidů. Vytváření půdních bank, teras nebo výsadba rostlin v půdních záhybech může pomoci zachytávat a udržovat dešťovou vodu.

Upozornění: Myslete na ekologii i pokud se chystáte na zahradě mýt své auto. Namísto ručního mytí a pouštění vody se saponátem do své zahrady využijte služeb nejbližší moderní a ekologické automyčky.

Můžete do své zahrady zakomponovat i dlouhé, mělké příkopy (swales), které jsou navrženy tak, aby zachycovaly a přesměrovávaly povrchovou vodu na místa, kde se může vsáknout do půdy.

Výběr rostlin je důležitý. Vybírejte rostliny, které jsou odolné vůči suchu nebo jsou původní pro danou oblast, neboť mají tendenci lépe snášet omezené srážky. Příklady takových rostlin mohou být sukulenty, trvalky jako levandule, rozmarýn, yuka nebo domácí druhy trav a keřů, které jsou přizpůsobeny místním podmínkám.

Integrace zahrady s architekturou domu

Při návrhu zahrady je klíčové zohlednit architektonické prvky domu. Zahrada by měla být vizuálně integrována s domem, aby vytvořila nepřerušovaný celek.

To může zahrnovat sladění materiálů použitých v exteriéru domu s těmi v zahradě, jako jsou dlažby, obklady nebo vodní prvky.

Správná kombinace zeleně a stavebních prvků může zvýraznit krásu obou a vytvořit pocit, že dům a zahrada jsou navzájem propojeny.

Zvýšení hodnoty nemovitosti

Investice do kvalitního návrhu zahrady se může v dlouhodobém horizontu finančně vyplatit. Atraktivní a funkční zahrada může zvýšit celkovou hodnotu nemovitosti a učinit ji atraktivnější pro potenciální kupce.

Zahrada, která je nejen krásná, ale také snadno udržovatelná, může být významným prodejním argumentem.

Základní kroky při plánování zahrady

Při plánování zahrady je třeba dodržet několik základních kroků, které zajistí, že konečný výsledek bude funkční, esteticky přitažlivý a v souladu s potřebami majitelů.

 

zahradni-chodnik-exoticke-rostliny
Image by lifeforstock on Freepik

Zde je několik klíčových kroků, jak postupovat při návrhu zahrady:

Sběr informací: 

Dříve než začnete s jakýmkoli designem, je důležité shromáždit všechny potřebné informace o prostoru zahrady. To zahrnuje pochopení půdních podmínek, světelných podmínek, klimatických faktorů a jakýchkoli stávajících prvků, které chcete zachovat nebo změnit.

Stanovení cílů:

Jasně definujte, čeho chcete s vaší zahradou dosáhnout. Má sloužit pro relaxaci, pro zábavu, pěstování zeleniny nebo kombinaci těchto funkcí? Vaše cíle by měly odrážet váš životní styl a potřeby.

Vytvoření konceptu:

Na základě sesbíraných informací a stanovených cílů vytvořte základní koncept zahrady. Může to zahrnovat náčrty, moodboardy nebo jednoduché plány, které pomohou vizualizovat vaše nápady.

Výběr stylu a materiálů:

Rozhodněte se pro styl, který odpovídá vaší domácnosti a osobnosti – ať už je to formální, neformální, moderní nebo tradiční. Vyberte si také materiály, které budou použity pro terasy, ploty a další konstrukční prvky. Bude to klasické dřevo, gabionové koše a kameny nebo betonové prvky? Výběr je jen na vás.

Plánování vegetace:

Vyberte rostliny, které jsou vhodné pro vaše podmínky a které splňují vaše estetické a funkční potřeby. Zohledněte jejich růstové nároky, barvu, texturu a sezónní změnu.

Prvky dizajnu:

Zahrňte do plánu prvky jako cestičky, osvětlení, zavlažování, zóny k sezení a rekreační oblasti. Uvažujte o tom, jak budou tyto prvky integrovány s rostlinami a ostatními strukturami.

Ekologické hledisko:

Implementujte udržitelné postupy, jako jsou dešťové zahrady, xeriscaping (zahradnictví s minimální potřebou vody), nebo kompostování, abyste snížili dopad na životní prostředí a zvýšili udržitelnost vaší zahrady.

Realizační plán: 

Pokud je to nutné, rozdělte celý projekt na fáze a vytvořte podrobný prováděcí plán, který zohledňuje rozpočet, časový rámec a dostupnost materiálů a rostlin.

Údržba: 

Naplánujte, jak budete zahradu udržovat, aby zůstala zdravá a atraktivní po celý rok. Zvažte, jestli si to budete dělat sami, nebo zda budete potřebovat profesionální pomoc.

Praktický tip: Nejen zahradu je důležité pravidelně udržovat, ale jak sladit údržbu zahrady a domácnosti? Tady jsou efektivní tipy na úklid, které vás nadchnou..

Revize a úprava: 

Po dokončení realizace je důležité zahradu pravidelně hodnotit a přizpůsobovat podle toho, jak roste a vyvíjí se, a také podle toho, jak se mohou měnit vaše potřeby a přání.

Plánování zahrady je dynamický proces, který vyžaduje pružnost a ochotu přizpůsobit se novým informacím a situacím.

Návrh zahrady: První krok k realizaci snů

 

zahrada-socha-oblicej
Autor fotky: Magda Ehlers

Každý sní o dokonalé zahradě, kde může trávit příjemné chvíle, odpočívat nebo se věnovat svým zálibám. Realizace takového snu začíná prvním a velmi důležitým krokem - návrhem zahrady. Jak tedy probíhá proces návrhu zahrady s profesionálem?

První konzultace se zahradním architektem:

Tento krok je základem pro pochopení vašich představ a potřeb. Diskutujte o tom, jak chcete zahradu využívat, jaké máte estetické preference a jaký je váš rozpočet.

Architekt vám může klást různé otázky a je dobré se na ně připravit, abyste spolu mohli vytvořit návrh přesně podle představ.

Nejčastější dotazy, na které byste měli vědět odpověď:

 • V jakém rozsahu se pohybuje nadmořská výška pozemku?
 • Z jakých směrů převládají větrné proudy?
 • Procházejí pozemkem nějaké inženýrské sítě, jako například voda nebo elektřina?
 • Jak je to s retenční schopností pozemku? Zůstává na něm voda po dešti?
 • Jaký typ půdy se nachází na vašem pozemku?
 • Které výhledy z pozemku považujete za nejkrásnější a nejhodnotnější?
 • Je třeba vytvořit nějakou bariéru pro soukromí od sousedů, například vysadit strom nebo živý plot?
 • Jaké jsou výškové rozdíly na pozemku a jak je můžete využít ve svůj prospěch?
 • Kdo bude zahradu využívat? Rodina s dětmi, starší pár nebo milovník zvířat?
 • Kde by měla být umístěna terasa a zvažovali jste možnost venkovní kuchyně?
 • Jakým sportovním aktivitám byste chtěli na zahrádce vyhradit prostor?
 • Máte zájem o pěstování vlastní zeleniny a bylinek?
 • Jak si představujete údržbu trávníku? Je vaše představa shodná s reálnými možnostmi a potřebami?
 • Plánujete mít psa? Kde by měl být umístěn jeho výběh nebo bouda?
 • Kolik času a úsilí jste ochotni pravidelně investovat do údržby zahrady?

Analýza a měření: 

Odborník na zahradní architekturu provede analýzu vašeho prostoru, změří zahradu a zhodnotí stávající podmínky a možnosti.

Návrhová řešení:

Na základě sesbíraných informací vytvoří návrhář několik konceptuálních návrhů, které reflektují vaše přání a možnosti prostoru.

Funkční rozdělení prostoru:

Velký důraz je kladen na funkční rozdělení zahrady na jednotlivé zóny - odpočinkovou zónu, zónu pro hry a zábavu, zónu pro pěstování zeleniny nebo bylinek.

Každá zóna je navržena tak, aby splňovala konkrétní potřeby a byla přitom v harmonickém souladu s ostatními částmi zahrady.

Ekologické a udržitelné prvky:

Dnešní doba vyžaduje zodpovědný přístup k přírodě, a proto je důležité začlenit do návrhu zahrady ekologické prvky jako jsou dešťové zahrady, kompostování, využívání dešťové vody, výběr odolných a místních rostlin či vytvoření prostoru pro biodiverzitu.

3D vizualizce návrhu zahrady:

Abyste si mohli lépe představit, jak bude vaše budoucí zahrada vypadat, může zahradní architekt vytvořit 3D vizualizace zahrady. Tyto vizualizace umožňují virtuálně procházet navrhovaným prostorem a poskytují realistický obraz o tom, jak budou jednotlivé prvky zahrady fungovat a vypadat společně.

Finální návrh a realizace:

Po schválení finálního návrhu se přistoupí k samotné realizaci.

Výběr rostlin a materiálů do návrhu zahrady

Při tvorbě zahrady je výběr správných rostlin a materiálů klíčový pro dosažení požadované estetiky a zajištění dlouhodobé udržitelnosti.

 

barevne-kvetiny-jaro
Autor fotky: Pixabay

Zde jsou některé tipy, jak správně vybrat rostliny a materiály pro vaši zahradu:

Jak vybrat rostliny, které budou zahradě slušet a zároveň vyhovovat podmínkám

Zvažte klimatické podmínky: Vybírejte rostliny, které jsou přizpůsobeny lokálnímu podnebí a půdním podmínkám. Odolné druhy vyžadují méně údržby a lépe přežijí v místních klimatických podmínkách.

Uvažujte o světelných podmínkách: Některé rostliny potřebují plné slunce, jiné polostín nebo stín. Poznejte světelné podmínky vaší zahrady a vybírejte rostliny, které v těchto podmínkách budou prosperovat.

Estetické hledisko: Vybírejte rostliny tak, aby barvy, textury a vzrůst ladily s celkovým stylem a designem vaší zahrady, jakož is architekturou domu.

Sezónnost: Zahrňte různé druhy rostlin, které kvetou v různých ročních obdobích, aby byla zahrada atraktivní celý rok.

Ekologický přístup: Zahrňte rostliny, které podporují biologickou rozmanitost, například domácí druhy, které jsou přirozeným domovem pro místní ptactvo a hmyz.

Výběr materiálů na chodníky, ploty a další zahradní prvky

Trvanlivost: Zvolte materiály, které jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a nevyžadují častou údržbu nebo výměnu.

Design: Materiály by měly doplňovat styl domu a zahrady, a zároveň by měly být v souladu s okolní krajinou.

Funkčnost: Ujistěte se, že vybrané materiály jsou vhodné pro jejich zamýšlené použití – například, chodníky by měly být bezpečné a nesmí být kluzké, ploty by měly poskytovat dostatečné soukromí a bezpečnost.

Nezapomeňte: Při výběru materiálů nezapomeňte také na práce kolem zahrady, pro které budete potřebovat vhodný oděv. Vyberte si kvalitní pracovní oblečení, které vám vydrží léta, kdy se budete o svou zahradu starat.

Výhody použití místních rostlin a recyklovaných materiálů

Lokální rostliny jsou odolnější a lépe adaptované na místní podmínky, což znamená méně údržby a méně problémů s chorobami a škůdci. Podporují také místní faunu a zvyšují biodiverzitu.

Recyklované materiály jsou šetrné k životnímu prostředí, často jsou cenově výhodnější a přidávají zahradě jedinečný charakter. Recyklované dřevo, plast nebo kámen mohou být použity k vytvoření zajímavých a trvanlivých zahradních prvků.

Specifické návrhy prvků v zahradě

 

zahrada-design-chodnik

Každá zahrada může obsahovat unikátní prvky, které odrážejí osobnost majitelů. To může být například zahradní altán pro relaxaci, dětské hřiště pro zábavu nejmenších, ohniště pro večerní posezení, nebo tématický záhon, který může být věnován například léčivým bylinkám nebo motýlům přátelským k rostlinám.

Návrh skalky

Skalka je atraktivní a nízkoúdržbový prvek, který přidává zahradě přírodní vzhled. Při jejím návrhu je důležité zvolit správné druhy skalek a rostlin, které se dobře přizpůsobí skalnatému prostředí a vytvoří barevné akcenty během různých ročních období.

Image by evening_tao on Freepik

Jak navrhnout jezírko, bazén nebo biobazén na zahradu

Vodní prvky v zahradě přinášejí relaxaci a chladivý efekt. Jezírka jsou ideální pro milovníky přírody a mohou být domovem pro vodní rostliny a živočichy.

Bazény poskytují osvěžení během horkých letních dnů, zatímco biobazény kombinují přírodní vzhled jezírek s funkčností bazénu, přičemž jsou ekologičtější a integrálně se spojují s přírodním prostředím.

Zídky, ploty či grilovací místa

Kamenné zídky a ploty mohou posloužit jako estetické a funkční hranice v zahradě, které zároveň poskytují soukromí.

Grilovací místa a venkovní kuchyně jsou skvělým místem pro společenská setkání a pohoštění přátel a rodiny. Při jejich návrhu je důležité zohlednit dostupnost prostoru, větrání a bezpečnostní aspekty.

Při navrhování těchto prvků je klíčové zohlednit jejich celkovou harmonizaci se stylem zahrady, jejich funkčnost a možnost údržby.

Návrh zahrady ve svahu

 

zahrada-ve-svahu-kvetiny
Image by aopsan on Freepik

Návrh zahrady ve svahu může být výzvou, ale zároveň nabízí příležitost vytvořit jedinečný a dynamický prostor.

Při návrhu zahrady na svažitém terénu je důležité zohlednit několik klíčových aspektů, které pomohou zajistit její funkčnost, bezpečnost a estetickou hodnotu.

Zde jsou některé tipy a doporučení na návrh zahrady ve svahu:

Průzkum terénu: Dříve než začnete s návrhem, je důležité porozumět svahu, typu půdy, odtoku vody a stávající vegetaci. Tyto faktory ovlivní výběr rostlin a umístění strukturních prvků.

Stabilizace svahu: Zamezení erozi je klíčové. Použijte opěrné zdi, terasování nebo husté kořenové systémy rostlin, abyste stabilizovali půdu a zabránili jejímu sesouvání.

Inspirace: Víte, jak postupovat při výstavbě svahových tvárnic?

Vytvoření teras: Terasování může být efektivním způsobem, jak vytvořit rovinaté plochy pro pěstování rostlin, oddechové zóny nebo cesty. Každá terasa může sloužit specifickému účelu a přidat vizuální zájem.

Přístup a cesty: Zajistěte bezpečný a pohodlný přístup po svahu pomocí schodů nebo zvlněných cest, které snižují sklon a umožňují snadnou chůzi.

Vodní eroze: Zajistěte správné odvádění dešťové vody pomocí odvodňovacích systémů nebo dešťových zahrad, abyste předešli promočení půdy a vytvoření erozních rýh.

Výběr rostlin: Vyberte rostliny vhodné pro svažité podmínky, jako jsou ty s hlubokými kořeny, které pomohou stabilizovat půdu. Uvažujte o rostlinách odolných vůči suchu, které vydrží méně vody na vrcholu svahu, a ty, které snesou více vlhkosti na jeho spodní části.

Údržba: Návrh zahrady by měl zohlednit i údržbu. Svahové zahrady mohou být náročnější na údržbu, proto vyberte rostliny a prvky, které vyžadují minimální péči.

Bezpečnost: Při návrhu prvků jako jsou schody, opěrné zdi a terasy dbejte na bezpečnost a zajistěte, aby byly pevné a stabilní.

Estetika: Využijte přirozené linie svahu k vytvoření vizuálně atraktivní zahrady s výhledy a zajímavými pohledy z různých míst.

Integrace s prostředím: Zahrada by měla být navržena tak, aby se přirozeně integrovala do okolní krajiny, využívala její přednosti a zároveň respektovala místní ekosystémy.

Při návrhu zahrady ve svahu je vhodné konzultovat s krajinářem nebo zahradním architektem, který má zkušenosti s podobnými projekty a může vám pomoci přeměnit výzvy spojené se svažitým terénem na krásná a funkční řešení.

Zároveň je dobré myslet i na praktické otázky – například kolik aut máte v domácnosti, zda chcete pro auta postavit garáž, parkovací místo, přístupovou cestu atp.

Zajímavost: Víte, jak si vybrat vhodný způsob pro parkování auta – garáž nebo přístřešek, vytápěná garáž nebo studená, atd?

Realizace zahrady: Od papíru k životu

Realizace zahrady je proces, který přemění váš návrh na živý, dýchající prostor. Aby byla zahrada nejen krásná, ale také funkční a udržitelná, je třeba postupovat systematicky a odborně.

 

zahrada-vizualizace-landscape-design
Image by macrovector on Freepik

Zde je přehled typického postupu při realizaci zahrady:

Příprava půdy a základů

Předtím, než začne s jakoukoli jinou prací, je důležité připravit půdu. Tento krok zahrnuje odstranění plevele, případné vyrovnání terénu a zlepšení struktury půdy přidáním vhodných substrátů. Správná příprava půdy je základem pro zdravý růst rostlin a dlouhodobou udržitelnost zahrady.

Instalace závlahového systému

Efektivní závlahový systém je klíčový pro udržování zahrady, zvláště během suchých období. Při jeho instalaci je třeba zohlednit rozložení rostlin, jejich vodní potřeby a možnosti automatizace závlahy, aby byla závlaha co nejefektivnější a ekonomická.

Osazení rostlin

Po přípravě půdy můžete přistoupit k osazení rostlin podle návrhu. Důležité je dbát na správné hloubky výsadby, vzdálenosti mezi rostlinami a jejich požadavky na světlo a vodu. Při výsadbě je také vhodné použít kvalitní substráty a hnojiva, která podpoří jejich zdravý růst.

Údržbové kroky

Po osazení rostlin následují první údržbové kroky, jako jsou zalévání, mulčování a případné oříznutí. Mulč chrání půdu před vysycháním, udržuje teplotní stabilitu a zabraňuje růstu plevelů. Zalévejte pravidelně, ale s ohledem na potřeby jednotlivých rostlin a počasí.

Konstrukční prvky

Jakmile jsou rostliny osazeny, můžete přistoupit k instalaci konstrukčních prvků, jako jsou chodníky, ploty, terasy, pergoly nebo zahradní jezírka. Při výběru materiálů a jejich instalaci dbejte na jejich kvalitu a správnou integraci do zahradního prostředí.

Finální úpravy

Posledním krokem je dokončení finálních úprav, jako jsou osvětlení, nábytek nebo dekorativní prvky, které přidají zahradě charakter a osobnost.

Mohlo by vás zajímat: Podívejte se na inspirace, jak si zařídit příjemnou terasu s pomocí vhodného zahradního nábytku.

Založení trávníku

 

trava-sekacka-udrzba
Image by senivpetro on Freepik

Založení trávníku je důležitým krokem při tvorbě zahrady, neboť trávník může sloužit jako základ pro další zahradní prvky a poskytuje prostor pro relaxaci a hry. Zde jsou kroky a doporučení pro úspěšné založení trávníku:

Příprava základů

 • Odstraňte veškeré plevele, kamenů a jiných nežádoucích materiálů z plochy, kde má být trávník založen.
 • Přeorejte půdu na hloubku alespoň 15-20 cm, abyste zlepšili její strukturu a umožnili kořenům trávy lepší růst.
 • Podle potřeby přidejte do půdy kompost nebo kvalitní zahradní substrát, který zlepší její vlastnosti - například zvýší schopnost držet vodu nebo zajistí lepší odvodnění.

Výběr travní směsi

Vyberte směs travních semen, která je vhodná pro vaše klimatické podmínky a typ půdy.

Zohledněte, jak bude trávník používán – zda bude sloužit především k dekorativním účelům, nebo bude intenzivně využíván pro hry a aktivity.

Výsev trávy

Zasejte travní semínka rovnoměrně po celé ploše, případně použijte rozmetadlo semen k dosažení rovnoměrného pokrytí. Po výsevu důkladně, ale opatrně zalévejte plochu, aby nedošlo k vyplavení semínek. Dodržujte doporučenou hustotu výsevu podle typu travní směsi – ne příliš hustě, aby se tráva neudusila, ale zároveň dostatečně, aby vznikl pevný trávník.

Položení hotového travního koberce

Kromě tradičního výsevu trávy můžete zvolit také položení hotového travního koberce, který nabízí rychlé a efektivní řešení s okamžitým výsledkem.

Travní koberec poskytuje okamžitou zeleň a umožňuje rychlou transformaci zahradního prostoru. Jelikož koberec je již předpěstován, minimalizuje se potřeba prvního zalévání a hnojení, které jsou nezbytné při výsevu trávy.

Ve většině případů bývá již očištěn od plevelů, což snižuje potřebu jejich budoucího odstraňování. Na rozdíl od výsevu, kde je třeba počkat na klíčení a růst trávy, travní koberec může být použit téměř okamžitě po položení.

Náš tip: Prorůstají vám na zahradu kopřivy? Využijte je ve svůj prospěch! Podívejte se, jaké vědecky ověřené benefity může kopřiva přinést vašemu zdraví.

Ochranná síť proti krtkům

Ochranná síť je účinným řešením, jak zabránit krtkům vytvářet chodby a kopce na trávníku.

Síť je vyrobena z odolného materiálu, který odolává náporu a je trvanlivý.

Ochranná síť je humánní způsob, jak chránit trávník před krtky, bez použití chemických látek nebo nástrah. Síť se položí pod povrch trávníku před výsevem semen nebo položením travního koberce a zajistí se kolem okrajů, aby byly krtince účinně zablokovány.

Péče o trávník po výsevu

Udržujte půdu vlhkou, dokud tráva nezačne klíčit. Zalévejte často, ale v menších množstvích, aby nedošlo k erozi půdy. Trávník posečte poprvé, když dosáhne výšky přibližně 8-10 cm, abyste podpořili jeho zarůstání a hustotu.

Po několika týdnech od výsevu aplikujte vhodné hnojivo pro podporu růstu trávy.

Dlouhodobá údržba trávníku

 • Pravidelné sečení: Sečení na správnou výšku podporuje hustotu a zdraví trávníku.
 • Odstraňování plevelů: Pravidelným odstraňováním plevelů zajistíte, že trávník zůstane pěkný a zdravý.
 • Provzdušňování: Pravidelná aerace půdy zlepšuje přístup vzduchu a vody k kořenům trávy.
 • Zalévací režim: Nastavte zalévací režim podle potřeb trávníku, zohledňující roční období a srážky.

Založení kvalitního trávníku vyžaduje péči a pozornost, ale výsledkem je pěkný a odolný zelený koberec, který slouží jako základ pro další zahradní aktivity.

Návrh rekonstrukce staré či zanedbané zahrady

 

zahrada-sklenik
Image by rawpixel.com on Freepik

Rekonstrukce staré nebo zanedbané zahrady může být velkým projektem, ale také nabízí vzrušující příležitost k přeměně prostoru a jeho přizpůsobení současným potřebám a stylu.

Při rekonstrukci zahrady je důležité postupovat systematicky a zvážit několik klíčových kroků.

Inspirace: Víte, že můžete oživit vzhled vybledlé zámkové dlažby pomocí impregnace mořidla či vhodné barvy?

Začněte hodnocením současného stavu zahrady. Identifikujte stávající prvky, které chcete zachovat, jako jsou zralé stromy, struktury nebo rostliny s historickou hodnotou. Zároveň určete, které prvky jsou poškozené, nebezpečné nebo nevyhovující.

Rozhodněte, jaké funkce by měl váš obnovený zahradní prostor plnit. Myslete na zóny pro relax, zábavu, pěstování zeleniny, hry pro děti nebo jednoduše estetické úpravy. Vytvořte podrobný návrh, který zohledňuje všechny vaše potřeby a cíle. Můžete zahrnout nové záhony, cestičky, odpočinkové oblasti, vodní prvky nebo jiné specifické prvky, které jste si vybrali.

Zrekonstruovaná zahrada bude potřebovat zdravou půdu. Vyčistěte ji od plevelů, obohaťte přidáním kompostu nebo jiných vylepšení a připravte na novou výsadbu. Vyberte si rostliny, které jsou vhodné pro místní klimatické podmínky a styl vaší zahrady. Zvažte použití odolných a nízkoúdržbových druhů.

Opravte nebo obnovte stávající struktury, jako jsou ploty, zídky, terasy nebo zahradní domky. Pokud jsou ve špatném stavu, zvažte jejich nahrazení. Odstraňte všechny nežádoucí nebo nebezpečné prvky. To mohou být staré stromy, které představují riziko pádu, nebo poškozené solitery.

Zlepšete funkčnost zahrady přidáním závlahových systémů, osvětlení a pohodlného sezení. Přidejte zahradní dekorace, jako jsou sochy, větrné zvonky, fontány nebo dekorativní květináče, abyste zahradě dodali osobitý charakter.

Nakonec vytvořte plán pravidelné údržby, aby byla zahrada dlouhodobě krásná a zdravá.

Zahradní design pro laiky – základní principy zahradního designu

 

park-socha-zamilovany-par
Image by tawatchai07 on Freepik

Zahradní design může být pro laiky složitý, ale dodržováním několika základních principů si můžete vytvořit pěknou a harmonickou zahradu. Zde jsou základní principy zahradního designu, které vám pomohou začít:

Opakování rostlin či barev

Chcete, aby vaše zahrada působila jako vystřižená z magazínu? Klíčem může být opakování, jednoduchý, ale účinný princip zahradního designu, který může zvládnout každý zahrádkář.

Místo toho, abyste si z zahradního centra odnesli jen jedinou rostlinu, zkuste investovat do trojice stejných. Umístěním těchto "kotvících" rostlin na různá místa ve vaší zahradě vytvoříte soudržný vzhled.

Podobně můžete dosáhnout jednoty a plynulosti i opakováním stejné barvy napříč zahradou. Přidáním květin stejné barvy nebo použitím identické rostliny ve vašem zahradním prostoru dosáhnete harmonického a sladěného celku. Tón hlasu: přátelský

Uspořádání rostlin v uskupeních

Využití skupin nebo houštin rostlin je vynikajícím způsobem, jak dosáhnout výrazného efektu v krajinné architektuře. Při plánování rozsáhlejších prostor, jako je celková úprava zahrady, není jedna samotná rostlina dostatečná k vytvoření dojmu.

Naopak, když seskupíte 3, 5 nebo dokonce 7 identických rostlin, vaše zahrada získá mnohem intenzivnější vzhled.

Jak jsme si již připomněli v předchozím tipu, opakování jednoho druhu přispívá k větší harmonii a přirozenému toku v zahradním prostoru.

Neváhejte tedy vysadit více kusů téže rostliny do vaší zahrady. Vyberte si takovou, která vám je sympatická. Pokud vás potěší jeden exemplář, celá skupina vás jistě okouzlí ještě více.

Skryté části zahrady

Umění zahradní architektury spočívá ve schopnosti vytvářet zajímavé a poutavé prostory, které lákají k objevování. Jednou z dovedností, kterou si můžete osvojit i vy jako domácí zahrádkář, je technika zakrývání určitých částí zahrady, abyste vzbudili zvědavost a vytvořili dojem většího prostoru.

Tento přístup může být zvláště užitečný pro ty, kteří se nezabývají profesionálním designem, ale chtějí dosáhnout efektivních výsledků.

Zakrytí některých sekcí zahrady má několik výhod:

 • Podněcuje zvědavost: Přirozená lidská zvědavost nás nutí pátrat po tom, co se skrývá za rohem.
 • Opticky rozšiřuje prostor: Naše představivost nám napovídá, že neprobádané části jsou rozsáhlejší, než ve skutečnosti mohou být.
 • Zajišťuje soukromí: Strategicky umístěné prvky v zahradě, které brání přímému pohledu, vytvářejí pocit útulnosti a soukromí.

 

vysadba-rostliny-kolecko
Image by boyarkinamarina on Freepik

Jak na to?

Postavte se na začátek vaší zahradní cesty a podívejte se směrem k jejímu konci. Zamyslete se, kde byste mohli umístit elementy tak, aby část cesty zůstala skryta.

Možná právě tam, kde se cesta začne zahýbat, by se hodil bujný keř nebo působivé okrasné trávy, které by zvědavému oku zakryly pohled na konečnou část.

Pokud se obáváte trvalých změn, začněte experimentovat s přenosnými prvky. Vezměte velký květináč nebo dokonce kbelík a umístěte jej na místo, kde byste si představovali trvalou výsadbu. Potom se vraťte na začátek a pozorujte efekt, který to má na celkový dojem z cesty.

Neméně efektivní může být použití architektonických prvků jako plot, pergola nebo brána. Pergola sloužící jako vstup do zadní části zahrady může být kromě praktické funkce také lákadlem, které vzbudí otázku "Co skrývá tento zahradní kout?" a povzbudí k prozkoumání.

Tip pro kutily: Je pergola či zahradní domek něco, co vám nesmí na zahradě chybět? Podívejte se na jednoduchý návod, jak postavit zahradní přístřešek svépomocí.

Spojení prostoru cestami

Pokud hledáte způsob, jak elegantně a nenápadně oddělit různé části vaší zahrady, můžete zvolit promyšlené rozvržení zahradních zón a design cest, které je propojí. Můžete využít dvě metody: okružní trasy a rozvětvené, resp. paprskové cesty.

Při rozvětveném nebo paprskovém uspořádání se můžete pohybovat mezi různými sekcemi vaší zahrady vycházející z centrálního bodu, který považujete za "srdce" zahrady. U okružní trasy naopak absolvujete cestu po zahradě po jednom kontinuálním chodníku, který vás provede od začátku až do finále vaší zahradní kompozice.

Tyto dvě metody umožňují nejen estetické rozdělení prostoru, ale také vytvářejí příjemnou a poutavou cestu plnou objevování.

Vytvoření kontaktního bodu

Tato skvělá technika může být tak snadno aplikována i ve vašem zahradním prostředí.

Vložením centrálních prvků do vaší zahrady poskytnete vašim očím místo, kde mohou najít útočiště a odpočinek. Představte si to – mezi zelenými listy se tyčí rezavě červenohnědý květináč, který pohledu poskytne místo k relaxaci. Je to jednoduchý, ale nádherný způsob, jak vytvořit v zahradě ohniště pozornosti.

Můžete zvolit velký květináč, ale možností je nespočet. Zahradní sochy, lavičky, altány poskytující ochranu před sluncem, plůtky, krmítka pro ptáky, vodní prvky či ohniště, nebo dokonce výrazná rostlina v živých barvách mohou sloužit jako výrazný centrální prvek. Nechte svou fantazii unášet se nekonečným prostorem možností.

Zahradní designéři často využívají tyto prvky k tomu, aby vedly pohled a kroky návštěvníka přes celou zahradu. Pokud je váš centrální prvek dostatečně poutavý a originální, přirozeně to návštěvníky láká k tomu, aby prozkoumali všechny krásy, které vaše zahrada skrývá.

Průzkum rostlin pro zahradu

Přestože se může zdát lákavé spontánně vydat se do zahradního centra a vybrat si pár pěkných rostlin, takový přístup je naprostým opakem toho, jak by postupoval zkušený krajinný architekt.

Odborníci v této oblasti věnují hodně času důkladnému výzkumu a plánování ještě před tím, než se rozhodnou pro jakoukoli rostlinu, zvláště pokud jde o vytvoření designu od základů.

Obvykle začínají brainstormingem, kde si vyměňují nápady a koncepty. Následuje sesbírání přání a požadavků od majitele a definování potřeb a osobního stylu. Často se vydají také na obhlídku okolí, aby získali představu o místních trendech v krajinné architektuře.

Součástí přípravy je také přesné zaměření daného prostoru a náčrt prvotních konceptů. Potom následuje ještě hlubší průzkum a výběr konkrétních rostlin a materiálů.

Každý zkušený designér vám řekne, že nákup v zahradním centru bez předchozího plánu nebo jasné vize je zásadní chyba. To ale neznamená, že si nemůžete vytvořit plán i vy jako majitel domu.

Věnujte čas průzkumu, sestavte si seznam přání, změřte si svoji zahradu a zkuste nakreslit pár návrhů.

To vše jsou kroky, které jsou naprosto zvládnutelné a mohou být zároveň i zábavné.

 

 
rostlina-zalevat
Image by Freepik

Výběr zahradní palety barev

Další z častých chyb je spontánně vyrazit do zahradnictví a vybrat si ty nejkrásnější rostliny, aniž bychom přemýšleli o barevném schématu, které chceme v naší zahradě vytvořit.

Barvy jsou klíčovým prvkem, který ovlivňuje naše pocity a nálady. Každá barva může evokovat odlišné emoce, proto bychom si měli být vědomi toho, jakého efektu chceme ve své zahradě dosáhnout.

Výběr "těch pravých" barev může znít jako náročný úkol, ale ve skutečnosti to může být jednoduché a příjemné.

Pracujte s omezenou paletou barev, neboť to výrazně zjednodušuje proces výběru a následného hledání vhodných rostlin. Když si předem určíte barevné schéma, najednou můžete mnoho možností vyloučit.

Takto se vám podaří předejít zbytečnému překombinování a návrh zahrady se stává nejen jednodušším, ale také zábavnějším zážitkem.

Přidání více vrstev rostlin

Vytváření krajinných vrstev je sofistikovaná technika zahradního designu, která využívá různorodé rostliny uspořádané do promyšleného popředí, středové zóny a pozadí. Tímto způsobem se dosahuje efektu přirozené, smíšené výsadby.

Abyste dosáhli harmonického vrstveného vzhledu bez náznaků nepořádku nebo chaosu, je třeba věnovat pozornost detailnímu plánování a promyšlené kombinaci různých druhů rostlin, keřů, stromů a jiného zeleného porostu.

Jak na to:

 • Zapojte širokou paletu rostlin: Nejpůsobivější vrstvené zahrady zahrnují kombinaci stromů, stálezelených i opadavých keřů, kvetoucích rostlin, trav, popínavek, půdopokryvných druhů a cibulovin.
 • Vybírejte rostliny s ohledem na jejich zralou velikost: Důležité je vědět, jak velké budou rostliny v dospělosti, a zajistit jim dostatečný prostor pro růst.
 • Střídejte rostliny různých výšek: Pro vrstvený efekt je klíčové mít rostliny různých výšek – od vysokých až po nízko rostoucí druhy.
 • Rozšiřujte záhony do větší hloubky: Nebojte se být odvážní a vytvořte záhony hlouběji, než byste možná očekávali. Zatímco běžné domácí zahrady mají základní výsadby hluboké kolem 1-1,2 metru, pro vrstvený vzhled byste měli jít do hloubky alespoň 2 metry, a pokud to prostor dovolí, klidně i víc.

Použití struktury rostlin a listí ke zvýšení zájmu

Při návrhu profesionálně vypadající zahrady může být správné využití textury rostlin vaší tajnou zbraní k tomu, abyste prostor udrželi dynamický a vizuálně zajímavý.

Textura je často přehlížený, ale klíčový princip zahradního designu.

Mnozí zahrádkáři se příliš soustředí na barevnost květin, ale co se stane, když květiny odkvetou? Tehdy přichází na řadu textura, která může být vaším spolehlivým společníkem.

Tip: Aromaterapie se často řeší s pomocí vonných esencí, ale podobně může působit i zahrada – při volbě vhodných voňavých květin.

Pravidelným střídáním rostlin s odlišnými texturami dosáhnete toho, že vaše záhony zůstanou atraktivní a plné života po celý rok, bez ohledu na to, zda právě kvetou.

Jednoduchým a efektivním pravidlem při výběru textury je kombinovat rostliny s protikladnými charakteristikami. Pokud jste si vybrali rostlinu s velkými, výraznými listy, zkombinujte ji s rostlinou s drobnými, jemnými listy. Tmavé, lesklé listy vyniknou, když je doplníte rostlinou s matnými listy v odlišné barvě.

Toto je nejjednodušší způsob, jak vnést do designu vaší zahrady půvab textury a vytvořit tak prostor, který je vizuálně poutavý po celý rok.

 

zahradnicke-potreby
Image by freepik

Vyvážení asymetrickým výběrem rostlin

Jedním ze zajímavých prvků zahradního designu, který si můžete vyzkoušet ve vlastní zahradě, je dosažení rovnováhy, a to konkrétně prostřednictvím nekonvenčního přístupu k symetrii.

Často se stává, že zahrádkáři upřednostňují symetrické uspořádání, například když jsou stejné druhy rostlin zasazeny po obou stranách zahradní cestičky nebo kolem základů domu.

I když symetrie má v zahradním designu své opodstatnění, někdy může působit příliš strojeně.

Vytvoření rovnováhy v zahradě může být složitý úkol. Často jde více o intuitivní záležitost než o něco, co by se dalo přesně vymezit pravidly. Avšak s trochou přemýšlení a experimentování lze využít barevnost a rozmanité velikosti rostlin a keřů, které máte rádi, abyste dosáhli vyváženého a přitažlivého vzhledu vaší zahrady.

Sladěný výběr pevných materiálů

Výběr materiálů pro uspořádání vaší zahrady může být stejně důležitý jako výběr rostlin. Stejný designový koncept může díky různým materiálům působit naprosto odlišně.

Když si vybíráte materiály pro vaši zahradu, pamatujte na jednoduché pravidlo: čím je povrch materiálu hrbolatější a s více přírodními nerovnostmi, tím bude zahrada působit uvolněněji a bude vhodná pro styl venkovské chaty.

Naopak, pokud sáhnete po materiálech s definovanými vzory, které jsou hladké a mají dokončený vzhled, dosáhnete výsledku, který bude ladit s tradičními nebo moderními zahradními styly.

Vyberte si tedy moudře, protože materiály mluví o stylu vaší zahrady stejně výrazně jako rostliny, které v ní rostou.

Výběr rostlin ke kvetení v každé sezóně

Vytváření čtyřsezónní zahrady není základním pravidlem zahradního designu, ale určitě by mělo být na seznamu vašich priorit. Když se pustíte do navrhování okouzlující zahrady, je důležité zamyslet se nad výběrem rostlin, které přinesou půvab a zajímavost během celého roku.

Jednoduchým způsobem, jak do vašeho zahradního prostoru vnést pestré sezónní akcenty, je vytvoření tematických skupin květin a rostlin. Cílem tohoto přístupu je seskupit rostliny tak, aby jejich kvetení bylo buď současné nebo postupné, tedy jedna rostlina začne kvést hned po odkvětu jiné.

Každá skupina rostlin má svá vrcholná období a klidnější fáze, díky kterým se pozornost přirozeně přesouvá z jedné části zahrady do druhé.

Zvláštní ocenění si zaslouží rostliny, které se mohou pochlubit atraktivním vzhledem během několika ročních období.

V malé zahradě musí každá rostlina dokázat, že si své místo opravdu zaslouží - je-li tedy rostlina zajímavá nejen na jaře, ale dokáže upoutat pozornost i během léta a podzimu, rozhodně stojí za to ji zařadit do vaší zahrady.

Údržba zahrady: Jak si zachovat krásu po celý rok - je třeba na to myslet už při návrhu zahrady

 

udrzba-zahrady-ryc

Aby vaše zahrada zůstala krásná a zdravá po celý rok, vyžaduje pravidelnou a systematickou údržbu. Plán údržby zahrady by měl zahrnovat různé činnosti přizpůsobené jednotlivým ročním obdobím.

Zde je přehled důležitých úkolů a doporučení pro sezónní údržbu zahrady:

Plán pravidelné údržby zahrady pro její dlouhodobé zdraví a atraktivitu

 1. Pravidelné sečení trávníku: Trávník by měl být sečen pravidelně, aby byl hustý a zdravý. Délka sečení by měla být přizpůsobena sezóně a typu trávy.
 2. Odstraňování plevelů: Plevele by měly být pravidelně odstraňovány, aby nekonkurovaly zahradním rostlinám o živiny a světlo.
 3. Zalévací režimy: Zalévejte rostliny podle jejich potřeb, s ohledem na srážky a teplotu. V suchých obdobích zajistěte dostatečné zalévání.
 4. Ořezávání a tvarování: Ořezávejte keře a stromy, abyste podpořili jejich zdravý růst a tvar. Některé rostliny vyžadují prořezávání po odkvětu, jiné před jarním růstem.
 5. Hnojení: Pravidelné hnojení poskytuje rostlinám potřebné živiny pro jejich růst a kvetení.

Sezónní práce na zahradě – co a kdy dělat

Jaro

Na jaře se zaměřte na čištění zahrady od odpadu, přípravu půdy, výsadbu letniček, hnojení a nastavení závlahového systému.

Léto

V létě pokračujte v pravidelném sečení trávníku, zalévání, ochraně rostlin před škůdci a chorobami a v pravidelném odstraňování vybledlých květů.

Podzim

Podzimní měsíce jsou ideální pro výsadbu trvalek a cibulovin, mulčování, přípravu zahrady na zimu a sklizeň.

Zima

Během zimy zajistěte ochranu mrazuvzdorných rostlin, zimní údržbu nářadí a plánování dalších zahradních projektů. Také je vhodné myslet na ochranu zahrady před pádem sněhu ze střechy sněhovými zábranami.

Jak zajistit zahradu během nepříznivých období

Mulčování: Mulč chrání půdu před extrémními teplotami, udržuje vlhkost a zabraňuje růstu plevelů.

Ochranné kryty: Použijte ochranné kryty na citlivé rostliny, abyste je ochránili před mrazem nebo přílišným sluncem.

Stabilizace rostlin: Podepřete vyšší rostliny a stromy, aby odolaly silnému větru a sněhu.

Zimní závlaha: Pokud jsou zimy suché, nezapomeňte na závlahu, aby rostliny nepřišly o důležitou vlhkost.

Závěr

 

landscape-design-hodiny
Photo by Tom Fisk

Vytvoření nebo rekonstrukce zahrady je proces plný kreativity a možností. Ať už se jedná o návrh zahrady na svahu, rekonstrukci staré zahrady, nebo jen o vytvoření nového příjemného venkovního prostoru, důležité je mít jasnou vizi a plán. Dodržování základních principů zahradního designu a krajinné architektury pomůže zajistit, že vaše zahrada bude nejen krásná a harmonická, ale také funkční a udržitelná.

Pamatujte, že zahrada by měla být odrazem vašich potřeb, stylu života a osobních preferencí. Opakování rostlin a barev, vytvoření seskupení rostlin, skrytí částí zahrady, spojení prostor cestami a výběr rostlin ke kvetení v každé sezóně jsou jen některé z kroků, které mohou vést k vytvoření vaší zahrady snů.

Ať už se rozhodnete pro svépomocný přístup nebo se obrátíte na odborníka, důležité je začít. Každý malý krok může vést k velkým změnám a každý nový prvek může znamenat zlepšení. Váš venkovní prostor může být místem klidné oázy, zdrojem radosti a místem pro rodinná a přátelská setkání.

Nebojte se experimentovat, učit se novým věcem a nechte svou kreativitu, aby vás vedla k vytvoření zahrady, která bude zdrojem hrdosti a potěšení po mnoho let.

 

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s:

Radka Žiaková, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO: Seznamte se se SEO a naučte se jej využít ve svůj prospěch.

PODOBNÉ ČLÁNKY